Białe wina w Trójmieście

0
1020

Zbliża się lato, ciepły wiatr owiewa twarz, kakofonia ptasich treli gra niczym muzyka. Świat budzi się do życia. Wraz ze zmianami w przyrodzie zmieniają się nasze upodobania kulinarne. Proces ów działa również w odniesieniu do świata win. Zimą chętniej pijamy wina czerwone wytrawne, garbnikowe. Latem zaś częściej sięgamy po delikatne, białe, mineralne.

I tu powstaje pytanie: gdzie kupić dobre wino? Zwłaszcza białe? (mając na myśli dobre, myślę o zadowalającej relacji ceny do jakości).

Poniżej wymieniam kilka sklepów i winiarni, znajdujących się na terenie Trójmiasta, których wina miałem okazję niejednokrotnie pić, w konsekwencji zachwalać lub negować. Jest to oczywiście subiektywna selekcja, zarówno miejsc jak i win, niemniej uczciwa, podyktowana chęcią pomocy czytelnikom w wyborze kilku ciekawych pozycji spośród dosłownie tysięcy produktów oferowanych na rynku.


Gruner Veltliner, Marlborough, 2014, Jules Taylor

gruner veltliner 2013-315x884

Niezaprzeczalnie genialne wino z oferty WINE EXPRESS (https://www.wine-express.pl/). Gruner Veltliner z Nowej Zelandii, Marlborough. Finezja aromatów owocowo kwiatowych, nuta korzenna. Wytrawne z długim finiszem. Można pić bez końca.

Nagrody :

2015 – Niebiesko-Złoty medal na Sydney International Wine Competition

Rekomendowane przez Magazyn WineNZ

Importer posiada ciekawą ofertę win z „nowego świata”, zwłaszcza z Nowej Zelandii, Australii, RPA.

Cena: 75 zł.


 

Aster Rose Vino Spumante Extra Dry

aster rose

Do spotkania z Aster wina różowe musujące były, mówiąc delikatnie, poza spektrum moich zainteresowań. Jednak to 100% Montepulciano z Abruzzo wyprodukowane metodą Charmat, zmieniło nieco mój pogląd. Niezwykle aromatyczne, przy tym delikatne, owocowe smaki, w połączeniu z wytrawnością, dają wprost wyborny efekt. Znakomite do sałatek. Wino z oferty NOMA (www.winawloskie.pl).

Cena: 73,80 zł.


 

Ke Blanco 2015

ke blanco

Importer win hiszpańskich WINOKO (www.winoko.pl) posiada w swej ofercie wiele ciekawych win, wśród których prym wiedzie Ke Blanco. Nie dlatego, że jest wybitne, bo o takie wina nie trudno. Lecz dlatego, że za kwotę 25 złotych dostajemy coś bezsprzecznie ekskluzywnego. Żadnych przyprawiających o mdłości cukrów, landrynkowych posmaków, lubieżnej tanizny win marketowych. Prosta, dobra robota winiarza znającego się na rzeczy. Kwiatowe aromaty w połączeniu z delikatną wytrawnością i odrobiną białego pieprzu. 50% Macabeo, 50% Airen. Mistrzostwo. Pewnie za rok będzie dwa razy droższe.

Cena: 25 zł.


Weingut Gutzler Gutswein Riesling Trocken

 

gutzler riesling 59 zl

Jeżeli jesteś miłośnikiem sushi i szukasz odpowiedniego wina, sięgnij po Gutzlera. Ten podstawowy Riesling 2015 z oferty niemieckiego winiarza zadziwia swą prostotą aromatów skupionych wokół świeżego, zielonego jabłka. Wysoka kwasowość podbija smak brzoskwiń i cytrusów. Średnio długi finisz. W swej ofercie importer DOLIO VINI (www.doliovini.pl) posiada całą gamę win z winnicy Gutzler.

Cena: 59 zł.


 

Seaglass Sauvignon Blanc

 

sea glass bottle 001

Nowość w portfolio CENTRUM WINA. Wytrawny Sauvignon Blanc z Kalifornii. Świeżo skoszona trawa, limonka, agrest. Wino rześkie, lekko kwasowe, idealne do sałatek. Na drugi dzień smakuje równie wybornie.

Cena: 54,99 zł.


 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ