Cephalonia i wino

0
770

Dni temu kilka otrzymałem bardzo miły prezent z Grecji, wino. Ucieszyłem się tym bardziej, ujrzawszy etykiety z Cephalonii, czy też Kefalonii… Z obu tych miejsc jednocześnie. A to dlatego, że dotychczas nie miałem okazji degustować win z archipelagu Wysp Jońskich. Owszem kontynentalne, nawet z Ikarii. Jońskich nie było mi dane.

Robola Cooperative of Cephalonia jest jedną wielką spółdzielnią winiarską,  skupiającą mniejszych producentów wina z regionu.

658 widget slide2

Łączna powierzchnia nasadzeń to około 100 hektarów, głównie szczep Robola (około 85%). Występują również Tsousi, Vostilidi, Muscadet i Mavrodaphne.

Z oferty spółdzielni wybrałem dwa wina.

Robola of Cephalonia 2014

robola-of-cephalonia-2014-600x600

Wino z apelacją PDO Product of Organic Farming.

Intensywny aromat cytrusów, ziół i owoców tropikalnych. Wyczuwalna kwasowość,  zaskakująco długi finisz. Przyjemne w ustach.

Zbiór ręczny, minimalna ingerencja.

Szczep: 100% Robola.

Region:100% Omala Valley, Cephalonia Island.

Korek naturalny
Alkohol/Vol: 12.5%
Kwasowość: 5.3 g/L TA
pH: 3.25
Cukier resztkowy: 1.5 g/L

Wino należące do grupy lekkich, przyjemnych, nie angażujących. Zdecydowanie polecam jako kompan owoców morza, ryb, sałatek.

Robola of Cephalonia Barrel 2013

barrel, fermented and matured

20160214_141908-1

 

Wino wyprodukowane w 100% ze szczepu Robola. Dodatkowo starzone w dębowych beczkach. Muszę przyznać, że efekt jest co najmniej zadowalający. W porównaniu z pierwszym winem straciło swój młodzieńczy charakter, narewistość i owocowość, na rzecz aromatów wtórnych, wynikających z procesu produkcji. W pierwszym kontakcie wyczuwalna oleistość i nieco przygaszone aromaty, które w chwilę później przyjemnie eksplodują. W ustach krągłe, delikatnie kwasowe, wyczuwalny alkohol. Do aromatów cytrusowo ziołowych dochodzi delikatnie sklarowane masło i herbata. Zdecydowanie godne polecenia.

Niestety, wedle moich informacji,  wina nie są dostępne w Polsce.

Zdjęcia winnicy pochodzą z archiwum producenta.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here