FIVI – Włoska Federacja Niezależnych Producentów Win

0
1238

Coraz częściej na półkach specjalistycznych sklepów winiarskich spotkać można włoskie wina z logo FIVI na kontretykiecie. FIVI Federazione Italiana Vignaioli IndpendentiWłoska Federacja Niezależnych Producentów Win, której celem jest reprezentowanie regionalnych producentów win przed instytucjami oraz promowanie i wyznaczanie jakości i autentyczności włoskich win. FIVI skupia winiarzy, którzy spełniają następujące kryteria:
• producent wina, który uprawia winorośl i butelkuje własne wino, osobiście dbając o własny produkt. Sprzedaje całość lub część swoich zbiorów w butelce, pod swoim nazwiskiem i własną etykietą.
• winiarz, który odmawia zakupu winogron lub wina do celów komercyjnych. Skupuje winogrona tylko na potrzeby „ekstremalnego winiarstwa” lub w przypadku uprawy winorośli górskiej, aby chronić własny obszar rolniczy, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
• winiarz, który przestrzega standardów winiarskich, ograniczając stosowanie bezużytecznych i drogich dodatków, koncentrując swoją uwagę na produkcji zdrowych winogron, które nie wymagają „ulepszenia” w piwnicy.

Misja FIVI

  • Obrona interesów swoich członków w sferze moralnej, technicznej, społecznej, gospodarczej i administracyjnej.
  • Udział w polityce rozwoju winiarstwa na skalę lokalną, krajową i europejską. Proponować rozwiązania ekonomiczne i regulacje prawne w interesie i imieniu niezależnych producentów wina.
  • Dialog z instytucjami i urzędami w celu wyrażenia specyficznych problemów niezależnych producentów wina.
  • Koordynacja działań lokalnych delegacji poprzez wkład delegatów strefy.

Włoska Federacja Niezależnych Winiarzy (FIVI) ​​została założona 17 lipca 2008 r. Obecnie skupia ponad 850 zarejestrowanych winiarzy (indywidualnie lub za pośrednictwem istniejących stowarzyszeń regionalnych).

W znacznej mierze winnice zrzeszone w FIVI posiadają również certyfikat organiczny lub biodynamiczny.

Tekst tworzony na podstawie informacji umieszczonych na oficjalnej stronie FIVI:

https://www.fivi.it/