Grenache – joie de vivre

0
615
SONY DSC

Grenache – joie de vivre (radość życia)

Tekst: Tomasz Ignaciuk

Grenache (nazywany także Grenache Noir dla odróżnienia od „białego“ brata Grenache Blanc) jest najczęściej uprawianym szczepem winogron w południowej części Doliny Rodanu oraz drugim, co do powszechności szczepem na świecie. W Hiszpanii nosi nazwę Garnacha. Bardzo często występuje w mieszankach (z Syrah i Mourvedre w Dolinie Rodanu i Australii oraz z Tempranillo w Rioja). Swoje wyżyny osiąga jednak w winach z Chateauneuf du Pape, gdzie stanowi  około 70% upraw.

Grenache Noir jest uważany za najbardziej „południowy“ szczep winogron. Jego rodowód zaczyna się w średniowiecznej  Hiszpanii, prawdopodobnie w Królestwie Aragonii, skąd następnie powędrował do Doliny Rodanu i południowej Francji. W Hiszpanii jest najpowszechniej uprawianym szczepem winogron, głównie w regionie Rioja i Navarra.

SONY DSC

Jego uwodzicielski, kuszący i błyszczący głęboki kolor skrywa olbrzymią paletę zapachów i aromatów. Różowe wina mają blado – różowy kolor. Są jedwabiste na podniebieniu i pełne owoców. W czerwonych winach ekscytuje pełnią aromatów czarnej porzeczki i bogatą paletą przypraw. Jednym z oczywistych dowodów jego bogactwa jest to, jak taniny dojrzewają z wiekiem, odkrywając pyszne owocowe aromaty, wyrazisty smak otacząjącego „garrigue“, pikantnych nut i zapachu pieprzu.

„Garrigue“ to nazwa śródziemnomorskiego buszu pełnego niskopiennych roślin i drzew, a przede wszystkim dzikich ziół. Spacerując letnim popołudniem poprzez garrigue, rozgniatając stopami dzikie zioła, uwalniamy niesamowite  aromaty ciepłego tymianku i rozmarynu. Kiedy opisujemy wino, garrigue odnosi się do tych zielonych, ziołowych aromatów.

Grenache Blanc to szczep białych winogron wywodzący się z Grenache Noir, który powstał w Hiszpanii skąd przeniósł się do Francji, gdzie jest czwartym najczęściej uprawianym szczepem. W Dolinie Rodanu pełni ważną rolę w mieszankach Chateauneuf du Pape, gdzie dzięki swojej wyrazistej kwasowości równoważy np. bogaty miodowy smak Roussanne.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ