Luberon – Symboliczna Prowansja

0
1525
SONY DSC

Luberon – Symboliczna Prowansja

Tekst: Tomasz Ignaciuk

Luberon jest jednym z najbardziej na południe położonych obszarów uprawy winorośli w dolinie Rodanu. Jako symbol Prowansji jest szczególnie bogaty w dziedzictwo historyczne i architektoniczne: kościoły, zamki,wioski na wzgórzach i renesansowe budynki.

Reguły apelacji wymagają żeby wina Luberon powstawały jako mieszanki kilku odmian winorośli – czerwone i różowe składają się z Syrah i Grenache, wzbogaconych o Mourvèdre i Cinsault.

Czerwone wina Luberon są dobrze zaokrąglone, łatwe w piciu i pełne owocowych aromatów czarnej porzeczki, jeżyny i maliny. Niektóre roczniki mają też nutki pieprzu, nie tracą przy tym świeżości, która wyróżnia wina z tej apelacji.

Rozkosznie świeże różowe wina występują w atrakcyjnej gamie kolorystycznej, od najbardziej bladych do najbardziej intensywnego różu. Na podniebieniu, wykazują typowe aromaty czerwonych owoców (jagody, truskawki, agrest), a w niektórych przypadkach bardziej egzotyczne nuty.

Białe wina są wykonane z Grenache Blanc, Clairette Blanche, Vermentino, Bourboulenc, Roussanne, Marsanne, Ugni Blanc i Viognier. Mieszanki tych szczepów dają winom zarówno żywotność jak i elegancję. Eksponują doskonałą paletę smaków, od grejpfruta do brzoskwini dla bardziej owocowych win oraz od miodowego do tostowego dla bardziej złożonych roczników.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here