Wigilijne wino i życzenia

0
1548
Tekst: Marcin Słaby

Nadchodzący weekend spędzimy w rodzinnym gronie, delektując się świątecznymi potrawami i żarliwymi dyskusjami. Bo dyskutować jest o czym. Rzeczywistość nie znosi próżni. Te wyjątkowe chwile zasługują na równie wyjątkowe wino. Postanowiłem sięgnąć po znanego mi doskonale producenta win z Cahors, Domaine la Bérangeraie. Mam to wyjątkowe szczęście, że nieopodal miejsca zamieszkania, dosłownie 5 minut spacerem, znajduje się winiarnia Cyrano et Roxane, która śmiem twierdzić, posiada największy i najciekawszy zbiór win z regionu najbliższego mym kubkom smakowym, południowo zachodniej Francji.

Gorgée de Mathis Bacchus

414-2001324-53890214_m

Na stronie winiarni http://restaurant.cyrano-roxane.pl/pl/menu/cahors/ czytamy:

„AOC Cahors
Producent: Domaine la Bérangeraie
Kolor: Czerwony
Szczepy: Malbec
Pojemność Butelki: 750ml

Winorośl zasadzona jest na wapiennym płaskowyżu. Zbiory są wykonywane ręcznie ze staranną selekcją gron. Leżakuje 24 miesiące w nowych beczkach z dębu francuskiego (połowa w 220-litrowych, połowa w 500-litrowych). Także w beczkach przechodzi fermentację jabłkowo-mlekową. Jest jednym z najlepszych wcieleń Malbec. Niezwykle eleganckie i mocne.

Bukiet: palona kawa, kandyzowane owoce.

Połączenie Kulinarne: doskonałe samo, a także z confit, czekoladą deserową, foie gras, a także z dziczyzną.”

Dodam, iż na przestrzeni lat Gorgée de Mathis Bacchus wykazuje zaskakującą wręcz ochotę do przeobrażania się w wino „bardziej rustykalne”, powtarzając za Jancis Robinson. W odróżnieniu od Malbeca argentyńskiego, który owocem stoi, Côt Noir więcej oddaje z terroir. Ale to jest historia na osobną kartkę.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, drogi Czytelniku! W spokoju, pogodzie ducha i z uśmiechem. Obyśmy wszyscy mówili ludzkim głosem.

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here