Winna bitwa w Haro, La Rioja.

0
2435
Tekst: Wakacje-Hiszpania.pl

Najbardziej szalona celebracja winnej tradycji w całej Hiszpanii

Pod koniec czerwca mała wioska Haro w winiarskim regionie La Rioja jest gospodarzem La Batalla del Vino – prawdopodobnie najbardziej niesamowitego, najdzikszego winnego festiwalu o jakim słyszałeś.

La Batalla del Vino – Bitwa na wino – odbywa się podczas corocznego festiwalu wina w miejscowości Haro. Ogólnym celem festiwalu wina, podobnie jak wszystkich innych winnych festiwali jest świętowanie żniw a przy okazji próbowanie doskonałych lokalnych win w okolicy La Rioja.

29 czerwca, wcześnie rano, mieszkańcy wsi ubrani w białe koszulki i z przewiązanymi czerwonymi chustkami podążają do ciężarówek wypełnionych 75 000 litrów wina. Zbiorniki czekają na uczestników na polu bitwy zlokalizowanym przed małą pustelnią w ” Los Riscos de Bilibio„. Pielgrzymka prowadzona jest przez burmistrza Haro, który ciesząc się jednym ze swoich przywilejów podróżuje na koniu, nie pieszo tak jak reszta pochodu.

Początki tej tradycji sięgają XII wieku, kiedy pomiędzy sąsiednimi miastami toczyły się poważne spory o ziemię. Konflikt został ostatecznie rozstrzygnięty na rzecz Haro, ziemia otaczająca pustelnię  ” Los Riscos de Bilibio” miała podlegać jurysdykcji Haro, ale mieszkańcy miasteczka musieli rokrocznie zaznaczyć granice swojego terytorium purpurową flagą, w innym przypadku ziemia miała powrócić pod władanie sąsiedniej wioski – Miranda de Ebro. I tak, co roku 29 czerwca, pielgrzymka z burmistrzem na czele przybywała do kapliczki aby ten mógł powiesić purpurową flagę w najwyższym punkcie wzniesienia.

Zgodnie ze zwyczajem, mieszkańcy spędzali popołudnie na jedzeniu i odpoczynku, wracając do swoich domów po zachodzie słońca. Tak było do 1710 roku, legenda mówi, że jeden z pielgrzymów chciał odświeżyć swojego towarzysza, polewając go winem ze swojego bukłaka. Tak rozpoczęła się tradycja Winnej Bitwy, nazywanej też Winnym Chrzestem.

Zaraz po zakończeniu uroczystej mszy i zawieszeniu przez burmistrza purpurowej flagi, rozpoczyna się bitwa. Wiadra, bukłaki, zraszacze, pistolety na wodę, każda broń, która zawiera wino jest dozwolona.

Po bezkrwawej bitwie przesiąknięty winem tłum kieruje się z powrotem do miasta, a ci najbardziej wytrwali kontynuują świętowanie przy stołach pełnych tradycjonalnego jedzenia i doskonałego lokalnego wina.

“Turystyka winiarska to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi turystyki w ciągu ostatnich kilku lat. Najnowsze dane pokazują, że aż 2,124,229 turystów zdecydowało się na uczestnictwo w degustacjach wina i zwiedzaniu winnic w głównych regionach winiarskich w Hiszpanii – La Rioja, Ribera del Duero, produkującym musującą cavę regionie Penedes i słynącym z sherry okręgu Jerez. To 25,75% więcej niż w rok wcześniej.” – tłumaczy Jannich Petersen, dyrektor operacyjny Wakacje-Hiszpania.pl (grupa Spain-Holiday.com).

Serwis Wakacje-Hiszpania.pl przygotował listę szalonych bitw na jedzenie w Hiszpanii. Mowa o festiwalu znanym jako “La Merengada” w Katalonii, walkę na winogrona w Walencji czy obrzucanie się jajkami i mąką w Alicante. Pełną infografikę można znaleźć tutaj.

Aby zagwarantować sobie swobodę odkrywania ukrytych skarbów i poczuć się jak miejscowi w regionach produkujących hiszpańskie wina, Wakacje-Hiszpania.pl oferuje duży wybór wakacyjnych domów wiejskich z 2 sypialniami, począwszy od 120 euro tygodniowo.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here