Winna wieża w Ochli.

0
1431

Z cyklu, ciekawostki: Wieża winna

W dawnych majątkach ziemskich, na terenach obecnego województwa lubuskiego i dolnośląskiego, tego typu konstrukcje były często spotykane. Ta „wieża winna”, pochodząca z XVIII wieku, przeniesiona została do skansenu w Ochli z miejscowości Budachowa. Pełniła rolę przechowalni narzędzi, mieszkania i obserwatorium (kontrola pracowników). Na samym szczycie budynku znajduje się czworoboczna wieżyczka, z której pracownik mógł obserwować i kontrolować pracę w winnicy. Na poddaszu mieścił się skład narzędzi niezbędnych przy pracy w winnicy, natomiast piętro przeznaczono na mieszkanie. Na parterze zaś tłoczono winogrona.

Na terenie skansenu, nieopodal wieży winnej, znajduje się plantacja winorośli prowadzona archaiczną metodą palikową (znaną na tych terenach już w XIII wieku). Umiejętność sadzenia winogron przywieźli około X wieku osadnicy z Europy Zachodniej.

Warto odwiedzić skansen w Ochli, gdyż wieża winna jest jedną z niewielu materialnych pamiątek po złotych czasach winiarstwa na terenach południowej Polski.

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here