WINNE GRONO i Sud de France

0
2306

Nieco na uboczu, z dala od głównych arterii miejskich i szlaków turystycznych oraz ulicznego zgiełku, wyrosło lat temu kilka dorodne WINNE GRONO. Restaurację warto polecić z kilku powodów. Jest na uboczu, można więc odpocząć od „baloniarzy” i „gofrowników”. Oferuje „nowoczesną w wykonaniu kuchnię polską, co oznacza kuchnię francuską, tyle że bez żab i ślimaków”, czytamy na stronie. Winne Grono to klasyka w zaskakującej odsłonie. Dla mnie zaskakującej z jednego powodu. Selekcji win. 80 etykiet z Bergerac, Gascogne, Pecharmant, Madiran i Bordeaux. Obok Cyrano et Roxane w Sopocie, druga (i jedyna?) restauracja z interesującą selekcją win z Sud de France i okolic, w Trójmieście. Właściciel restauracji podjął mnie w prawdziwie francuskim stylu, serwując Clos dYvigne 2013 Patricia Atkinson i Roc Saint Albert Pecharmant 2013. O desce serów nie wspominając. A może jednak, bo tak wspaniałego akompaniamentu dla win z południa Francji najzwyczajniej w świecie się nie spodziewałem. Sześć rodzajów francuskiego sera (polecam zwłaszcza niebieski z lawendą! genialny!), własnej roboty chutney z winogron, suszone owoce, rabarbar, orzechy, bagietka.

Clos dYvigne 2013 Patricia Atkinson, 100% Sauvignon blanc. Beczka 6 miesięcy. Cena w restauracji 87zł. Wino autorki „Sezon na winobranie. Rozkosze wiejskiego życia we Francji” i „W dojrzewającym słońcu. O kobiecie, która stworzyła winnicę” to wprost smak południa Francji zamknięty w butelce. Eleganckie. Złożone. Wyrazista kwasowość. Cytrusy, ananas, nieco trawiaste z delikatną nutką wanilii.

Chateau Roc Saint Albert Pecharmant 2013, cena w restauracji 79 zł. Kupaż Cabernet franc, Cabernet-sauvignon, Côt, Merlot. Beczka, wyraźna kwasowość. Taniczne, owocowe. Cieliste, z przyjemnym finiszem. Świetny towarzysz serów.

Warto wybrać się do restauracji WINNE GRONO aby posmakować Francji niekoniecznie tej z Bordeaux. Bardzo przystępne ceny win, niespotykana selekcja i brak turystycznego szaleństwa (nie zmienia to faktu, że bez wcześniejszej rezerwacji wolnego stolika w weekend nie uświadczysz) sprawiają, że chce się tu wracać.

Restauracja WINNE GRONO

UL. Kopernika 17a Gdańsk

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here