Wiosna idzie, Degustator poleca.

0
1485

Wraz z nastaniem dni marcowych z zimowego letargu budzą się importerzy, którzy niczym wygłodniałe niedźwiedzie, ruszają na żer. Aby odbudować nadwątloną tkankę tłuszczową, zapuszczają się w najdalsze zakątki swego terytorium, celem upolowania najpożywniejszej i najsmaczniejszej zdobyczy. Już miejsca upatrzone, wici rozpuszczone. Plan degustacji, panelu degustacyjnego, czy wizyty w restauracjach, ułożony. I tak niedźwiadki docierają nad morze wabione perspektywą rybiego mięsa, małż i ostryg. Widomy to znak, że wiosna nadchodzi!

Różne są metody organizowania żerowisk. Niektóre niedźwiedzie polują samotnie, puszczając się w pogoń za zwierzyną (importerzy odwiedzają wybrane restauracje). Inne polują stadnie, zastawiając pułapkę w dogodnym dla siebie miejscu. Te misie wykazują się szczególną pomysłowością. W wybranym miejscu zostawiają ubite zwierzę, aby zwabić co smaczniejsze kąski. Pierwsze zlatują się Mewy śmieszki i Rybitwy, okazjonalnie Łabędzie Nieme. Na jedno z takich żerowisk zleciałem i ja.

Kilka dni temu, w restauracji Piwna 47, odbyła się degustacja win zorganizowana przez Winemates i Vive le Vin. Importerzy zaprezentowali łącznie kilkadziesiąt etykiet, z których jedne zasługiwały na uwagę ze względu na jakość, inne ze względu na cenę, jeszcze inne ze względu na unikalność (pochodzenia, czy też procesu produkcji). Na potrzeby artykułu skupię się na winach, które wywarły na mnie największe wrażenie.

 

Winemates

 

Tilia Pinot Gris, Vipavska Dolina

Producent: Tilia

Apelacja: Vipavska Dolina

Szczepy: Pinot Gris

Delikatne. Dobrze zbalansowane. Wyczuwalny melon, brzoskwinia, jabłko. Łagodna kwasowość. Średni finisz. Vipavska Dolina już od dłuższego czasu jest godnie reprezentowana na naszym rynku, tą etykietą Tilia potwierdza jakość win pochodzących z regionu.

Cena detaliczna: 56,80 zł.

 

RIESLING TROCKEN EINS-ZWEI-DRY

Producent: Leitz

Apelacja: VDP Rheingau

Szczepy: Riesling

Wykwintnie rześki, reński Riesling. Niska kwasowość, wyraźnie wyczuwalny cukier resztkowy. Jabłko, brzoskwinia, cytrusy i długi finisz. Aż się prosi lekka sałatka. Zdecydowanie warte każdej złotówki.

Cena: 60,10 zł.

 

RIOJA CRIANZA Laderas de Cabama 2012

 

Producent:Valenciso

Apelacja: Rioja

Szczepy: 100% Tempranillo

Rozwija się powoli, potencjał pokazuje po mniej więcej 30 minutach. Początkowo przygaszone, z czasem wyczuwalne owoce leśne, runo, zielona herbata i zioła. Długie, z każdą minutą zyskujące na wartości. Ciekawa osobowość, niekoniecznie dla gastronomii.

Cena detaliczna: 74,30 zł.


ViveLeVin

 

EMILIANA SPARKLING

Producent: Emiliana

Apelacja: Casablanca Valley, Chile NV

Szczepy: Chardonnay 77%, Pinot Noit 33%

Cudownie pachnące chilijskie wino musujące. Aromaty owoców (ananas, wiśnia, papaya) i skórki świeżego pieczywa. W tle miód, zioła. Wyraźnie wyczuwalny cukier resztkowy. Wino organiczne. Idealne jako aperitif. Zdecydowanie polecam.

Cena: 65 zł.

 

Spy Valley, Single Vineyard Gewürztraminer 2015

Producent: Spy Valley

Apelacja: Waihopai, Marlborough, Nowa Zelandia

Szczepy: Gewurztraminer

Cała paleta aromatów: masło, kandydowanie owoce, landrynki, owoce tropikalne, przyprawy. Duża zawartość cukru (25g/l). Dominujące, jednak nie męczące. Dla miłośników gatunku.

Cena: 70 zł.

 

Malbec, Manos Negras 2013

Producent: Manos Negras

Apelacja: Uco Valley, Mendoza, Argentyna

Szczepy: Malbec

Beczka, wanilia, pieprz, skoncentrowany owoc. Maliny, wiśnia i delikatnie wyczuwalne nuty kwiatowe. Wino otwiera się niemal natychmiast po otwarciu. Klasyczny przykład malbeca z Mendozy. Proste, solidne wino.

Cena: 65 zł.


Po kilkudniowych łowach, gdy tkanka tłuszczowa wyraźnie przybrała na masie, zaś pierwszy głód został zaspokojony, niedźwiedzie brunatne powracają do swych gawr. Co ciekawsze Rybitwy, Mewy Śmieszki i Łabędzie Nieme skorzystały na niedźwiedziej uczcie, napełniając brzuszki do pełna. Niestety, ptaki morskie dobrze znają nawyki tychże zwierząt, nie przykładając zbytniej uwagi do ich sporadycznych wizyt. Zbyt rzadkie to uczty, by wprowadzać je do regularnego menu.

 

 

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here