Aukcja sztuki z winem w tle

22 kwietnia o godzinie 17, w Sopockim Domu Aukcyjnym (oddział w Gdańsku), odbędzie się niecodzienne wydarzenie, AUKCJA MILITARIÓW. Drogą licytacji kupić będzie można broń białą, broń palną, odznaczenia, biżuterię patriotyczną, a także malarstwo i grafikę o tematyce historycznej, batalistycznej. Wśród oferowanych obiektów znajdzie się m.in. ciekawy obraz Hansa Wernera Schmidta, Napoleon nad Mozelą z 1930 roku, ukazujący scenę przeprawy armii napoleońskiej przez Mozelę w 1813 roku. Na pierwszym planie widoczny jest Napoleon, przed którym kłania się Franz Ludwig Niessen, oferując cesarzowi winogrona. Niessen uratował wioskę i pobliskie tereny uprawy winorośli od spustoszenia, płacąc Napoleonowi sumę 3000 talarów, dzięki czemu do dziś działa tam prężnie winnica. Hans Werner Schmidt w l. 30. XX w. namalował dla ówczesnego właściciela winnicy Juliusa Kaysera serię dwunastu obrazów przedstawiających historię uprawy winorośli w rejonie Traben-Trarbach, które posłużyły później jako szablony do etykiet na butelki z winem oraz pocztówki.

Hans Werner Schmidt, „Napoleon nad Mozelą”, 1930 r.

Cena wywoławcza: 38 000 zł

Hans Werner Schmidt (1859-1950), Napoleon nad Mozelą, 1930 r.

Olej, płótno, 68 x 124 cm

Na odwrocie nalepka pisana po niemiecku z opisem sceny.

Hans Werner Schmidt jest również autorem murali ściennych (St. Petersburg 1906) oraz malowideł sufitowych w Wielkiej Sali Pałacu Weimarskiego.

Etykiety win Julius Kayser & Co